Dlaczego kobiety poddają się labioplastyce?

labioplastyka

O ginekologii estetycznej i o zabiegu, który w ramach tej dziedziny wykonywany jest najczęściej, nie mówi się zbyt wiele. Z całą pewnością nie wynika to z niewielkiej popularności plastyki miejsc intymnych. Przyczyny należy raczej szukać w fakcie, że wiele kobiet woli po prostu ukryć swoje problemy, obawiając się braku zrozumienia ze strony otoczenia, a nawet osób najbliższych. Skąd zatem wynika potrzeba poddania się zabiegowi labioplastyki?

WZGLĘDY MEDYCZNE

Choć nie mówi się o tym zbyt powszechnie, istnieje cały szereg wskazań medycznych do wykonania labioplastyki. Zanim jednak je wymienimy, wyjaśnijmy najpierw, co kryje się pod tym tajemniczo brzmiącym pojęciem.
Labioplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, mającym na celu zmianę kształtu i rozmiaru warg sromowych. Cel przeprowadzania zabiegu jest dwojaki – w niektórych przypadkach, wargi sromowe wymagają zmniejszenia rozmiaru i długości, w innych – zwiększenia.
Podstawowym wskazaniem medycznym, kwalifikującym pacjentkę do przeprowadzenia labioplastyki, są urazy, jakich doznała podczas naturalnego porodu. Czasami także zdarza się, że nienaturalne ukształtowanie warg sromowych lub łechtaczki, wynika z zaburzeń hormonalnych. U wielu kobiet występuje także wrodzony przerost lub zanik warg sromowych.

WZGLĘDY ESTETYCZNE

Bardzo często zdarza się jednak, że labioplastyka przeprowadzana jest wyłącznie ze względów estetycznych. Zabiegi wykonywane pomimo braku wyraźnych wskazań zdrowotnych nie wynikają jednak wyłącznie z kaprysu. Należy zdać sobie sprawę z tego, że wszelkie niedoskonałości występujące w obrębie miejsc intymnych, wywierają bardzo silny wpływ na psychikę kobiety, której problem ten dotyczy. Asymetryczne lub zdeformowane wargi sromowe są przyczyną silnego wstydu, który przyczynia się do niechęci względem zbliżeń seksualnych. Mało tego, bardzo wiele kobiet, których problem ten dotyczy, unika nawet wizyt na basenie lub w siłowni, nie wspominając już o zakładaniu bardziej obcisłych ubrań. Takie ograniczenia przyczyniają się do znacznego spadku pewności siebie, zatem funkcja terapeutyczna, jaką pełni labioplastyka, jest nie do przecenienia.