Trwałe magnesy ferrytowe
Obecnie technika prężnie się rozwija w wielu dziedzinach. Szczególnie można to zauważyć w inżynierii materiałowej. Znane niegdyś powszechnie każdemu z nas magnesy ferrytowe, wykorzystywane najczęściej podczas lekcji szkolnych, obecnie zostają stopniowo wypierane przez magnesy neodymowe. Jednak magnesy ceramiczne wciąż są często stosowane.
Główny składnik magnesów ferrytowych
Do niemetalicznych materiałów ceramicznych, które charakteryzują się własnościami ferromagnetycznymi, możemy przede wszystkim zaliczyć magnesy trwałe ferrytyczne. Jest to materiał, którego głównym składnikiem jest odmiana alotropowa żelaza zwana ferrytem, która stanowi około 80% całego produktu. Kolejno w jego skład wchodzi również tlenek strontu lub tlenek baru. Obecnie tego typu magnesy znajdują szerokie zastosowanie między innymi jako elementy silników elektrycznych czy separatorów magnetycznych, a także sprzęgieł magnetycznych, głośników czy uchwytów.
Własności ferrytu
Główny składnik magnesów ferrytowych posiada szereg własności. Należą do nich między innymi zawartość żelaza na +3 stopniu utlenienia. Jednak warto wiedzieć, iż nie każdy magnes może charakteryzować się tą własnością, ponieważ istnieją produkty, które mogą nie zawierać żelaza. Ponadto magnesy ceramiczne, w zależności od posiadanych przez nich własności magnetycznych, możemy podzielić na ferryty magnetycznie miękkie, które charakteryzują się łatwym rozmagnesowaniem oraz ferryty magnetycznie twarde, które z kolei są odporne na rozmagnesowanie.
Produkcja magnesów ferrytowych
Magnesy ceramiczne, ze względu na sposób, w jaki dokonuje się ich produkcji, możemy podzielić na magnesy izotropowe oraz magnesy anizotropowe. Warto wiedzieć, iż magnesy izotropowe charakteryzują się słabszym działaniem. Produkowane są za pomocą prasowania oraz późniejszego namagnesowania. Z kolei magnesy anizotropowe wykazują silniejsze własności. Podczas ich produkcji wykorzystuje się formę, do której są wtryskiwane i podczas tej operacji zostają od razu namagnesowane.
Źródło: Artykuł powstał we współpracy z firmą Biegun oferująca magnesy ferrytowe i neodymowe