Budowa domu pasywnego – obróbki blacharskie istotnym elementem

budmax-metal

Wciąż jeszcze budowa domu pasywnego kojarzy się z szeregiem problemów i nie zawsze udaną inwestycją. Jeśli jednak dobrze zaprojektujemy nasz budynek jest duża możliwość, że zaoszczędzimy wiele pieniędzy na energii podczas jego używania. Diabeł tkwi jednak w wykończeniach i na nich powinniśmy się skupić.

Jak rozpocząć budowę?

Domy pasywne to innowacyjna idea na rynku budowlanym, pozwalająca na powstanie budynków zużywających nawet ośmiokrotnie mniej energii, a tym samym ekologiczne i oszczędne. Budowa skupia się przede wszystkim na poprawie izolacji i elementów systemów, dlatego tak ważne są wykończenia okien czy obróbki blacharskie. Coraz częściej przy budowie nie stosuje się systemu grzewczego, a tylko dogrzewanie powietrza wentylacyjnego lub niewielki układ grzewczy w postaci ogrzewania podłogowego lub grzejników. Są one jednak o dużo mniejszej mocy niż w tradycyjnych domach. Co ważne, możliwe jest budowanie domów pasywnych w różnych technologiach budowlanych, ponieważ domy pasywne nie są nigdzie opatentowane ani zastrzeżone. Wciąż jednak w Polsce koszt budowy takiego domu jest zazwyczaj większy o około 15 procent, dlatego nie wszyscy się na to decydują. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił jednak program dopłat dla budownictwa jednorodzinnego i wielorodzinnego o zredukowanym zapotrzebowaniu na energię.

O czym należy pamiętać?

Istota budowania domów pasywnych to maksymalizacja zysków energetycznych, przy ograniczonych stratach ciepła. Wszystkie przegrody zewnętrzne mają więc niski współczynnik przenikania ciepła. Ważna jest również izolacja, dlatego istotne stają sie tu obróbki blacharskie, pozwalające na idealne wykończenie dachu. Dodajmy, że zewnętrzna powłoka domu jest nieprzepuszczalna dla powietrza, podobnie stolarka okienka. Specjalny system ogranicza również utratę ciepła przy wentylacji budynku. Pierwszy budynek pasywny powstał w 2006 roku w Darmstadt w Niemczech, w Polsce ta technologia pojawiła się dopiero w 2011 roku, kiedy otwarto halę sportową w Słomiankach, wybudowaną właśnie jako budynek pasywny. Wciąż ciężko o firmy, które specjalizują się w tego typu budownictwie, dlatego trzeba dokładnie sprawdzić ekipę budowlaną oraz architekta naszego domu, zanim zdecydujemy się na budownictwo pasywne. Jeśli jednak wszystko będzie w porządku, szybko zauważymy, że wybór tej technologii jest dobrą decyzją.