Pokazy naukowe i eksperymenty najlepszą formą przekazywania wiedzy
Fizyka, chemia, matematyka naprawdę wielu dzieciom i młodzieży kojarzą się z czymś niezwykle trudnym do opanowania, ale także po prostu nudnym. Niechęć do tych przedmiotów przejawia się później w problemach szkolnych i trudnościami w przyswojeniu nawet minimalnej wiedzy z tego zakresu. Trzeba też przyznać, że polski system nauczania przedmiotów ścisłych również nie ułatwia nauki i zamiast zachęcać, to często zniechęca i jednocześnie budzi strach. Spowodowane jest to w głównej mierze natłokiem teorii kosztem praktycznego poznawania fascynującego świata nauk ścisłych.
Nauka przyciąga dzieci
Trzeba przyznać, że najbardziej zadziwiający w tym wszystkim jest fakt, że dzieci tak naprawdę są ogromnie ciekawe świata i już od najmłodszych lat zadają pytania, które przecież wprost odnoszą się do kwestii związanych z prawami fizyki, chemii czy biologii. Prawdopodobnie wielu dorosłych ludzi mogłoby powiedzieć, że zawsze interesowali się nauką, ale szkoła jakoś zabiła w nich tę pasję, bo nagle fizyka została ograniczona do zadań teoretycznych, chemia do wzorów, a biologia do wkuwania na pamięć szeregu abstrakcyjnych pojęć i nazw.
Organizowane, coraz częściej, wszelkiego rodzaju pokazy naukowe dla dzieci mają więc szansę przybliżyć świat nauki najmłodszym tak, aby nie musieli się bać przedmiotów ścisłych w szkole. Taka podbudowa na bazie eksperymentów i doświadczeń po prostu pozwala na bezstresowe wgłębienie się w rozmaite dylematy naukowe.
Nauka poprzez zabawę
Mózg człowieka jest tak skonstruowany, że potrzebuje bardzo rozmaitych bodźców, aby przyswoić sobie dane. Można powiedzieć, że istnieją różne stany skupienia, ale prawdopodobnie dziecko będzie miało kłopot, aby zapamiętać takie suche fakty, dlatego lepiej je zobrazować, wydzielając np. parę wodną. Podobnie problem przemian fazowych, czyli sublimacji można zaprezentować przy pomocy suchego lodu. Takie chemiczne pokazy naukowe dla dzieci pozwalają więc dokładnie przyjrzeć się samemu zjawisku, zanim dojdzie do jego teoretyzowania. Dzięki odwróceniu przekazu, dzieciom zdecydowanie łatwiej zrozumieć skomplikowane mechanizmy świata chemii.
Eksperymenty można też przeprowadzać interaktywnie, aby milusińscy sami mogli wejść w rolę naukowca. To niesamowicie przybliża kwestie związane z nauką. Mało tego, także pomaga lepiej przyswoić podaną wiedzę. Dla dziecka, które poznaje właśnie w ten sposób wiedzę, świat staje się bardziej zrozumiały, a przedmioty ścisłe przestają się kojarzyć z mało przyswajalnymi wzorami, regułami oraz uciążliwą teorią.
Gdzie szukać pokazów naukowych dla dzieci?
Okazuje się, że nie ma z tym większego problemu. Owszem, dzieci mieszkające w dużych miastach mają tego typu zajęcia lub imprezy naukowe praktycznie na wyciągnięcie ręki, jednak nawet maluchy z mniejszych miast i wiosek nie są pozbawione możliwości skorzystania z nauki poprzez eksperymenty i zabawę. Coraz częściej powstają specjalne ośrodki naukowe dla najmłodszych i po prostu wystarczy zaprosić daną grupę do szkoły czy też na festyn miejski.
W tym przypadku istotna bywa funkcja dorosłych, którzy powinni zabiegać o to, aby jak najczęściej organizować rożnego rodzaju pokazy naukowe dla dzieci. Wiedza nabyta na tego typu pokazach na pewno zaprocentuje w przyszłości.
Szukasz pokazów naukowych dla dzieci? Znajdziesz je na Uniwersytetrozwoju.pl