Jak założyć salon fryzjerski?

wyposażenie salonu fryzjerskiego

Kto chce robić karierę przy nożyczkach, prędzej czy później zacznie myśleć o otwarciu własnego biznesu. Co trzeba zrobić, żeby otworzyć salon fryzjerski?

 

Przede wszystkim – podjąć decyzję. To nie łatwe. Samodzielny fryzjer musi mieć nie tylko sprawną rękę, którą będzie tworzył fantastyczne fryzury swoim klientom, ale też sprawną głowę, która pozwoli mu zarządzać swoim zakładem. Salon fryzjerski jest przecież przedsiębiorstwem jak każde inne, a więc jak każde inne wymaga znajomości prawa, podstaw księgowości czy zasad zatrudniania ludzi. Na właścicielu leży więc duża odpowiedzialność i każdy mistrz nożyczek i grzebienia powinien zdawać sobie z tego sprawę. warto także zastanowić się nad salonem fryzjerskim dla psów, bo takie salony stają się coraz bardziej popularne.

 

Jeśli jednak decyzja zostanie podjęta, należy wybrać odpowiedni lokal. Katowice, Kraków czy inne duże miasta oferują w tym wypadku duży wybór pomieszczeń. Problemem może być jednak cena. Inaczej jest w mniejszych miejscowościach – tam o dobry lokal trudno, jednak płaci się za niego niewiele. Czym powinien charakteryzować się lokal przeznaczony na salon fryzjerski?

 

Po pierwsze – musi być zlokalizowany w takim miejscu, w którym podobnych zakładów nie ma wiele. Po drugie – musi mieć odpowiednią powierzchnię, która wystarczy na ustawienie wszystkich elementów wyposażenia. Standardem jest rozdzielenie przestrzeni dla personelu, mężczyzn i kobiet, a także zabiegów pielęgnacyjnych. To podnosi poprzeczkę, jeżeli chodzi o wymiary. Trzecią cechą, która musi spełniać zakład fryzjerski jest duża witryna, w której można umieścić reklamę. Do tego warto zadbać o miejsce parkingowe dla klienta.

 

O czym jeszcze pamiętać? Choćby o odpowiednim wyposażeniu. Dobry salon fryzjerski musi odpowiadać potrzebom klientów. To sprawia, że należy starannie wybierać fotele, lustra i inne elementy wyposażenia. Nie warto na nich oszczędzać zwłaszcza, że te lepsze posłużą dłużej.

 

Jeśli początkujący właściciel salonu fryzjerskiego zechce zatrudnić ludzi, powinien pamiętać o tym, że wiąże się to z koniecznością spełnienia kilku warunków. Trzeba odprowadzać składki, zapewnić pracownikom odpowiednie warunki no i płacić regularnie. Jeśli biznes nie jest stabilny, trzeba radzić sobie samemu.

 

Czy prowadząc salon fryzjerski można zarobić? Na pewno. Wiele zależy od lokalizacji. W miastach takich jak Warszawa czy Poznań pieniądze będą z pewnością większe niż na prowincji. Ale już Katowice czy Kraków pozwalają wyjść na swoje. Lokal z jednym stanowiskiem powinien przynieść 2 tys. zł dochodu. Im większy salon, tym większy zarobek.

Wyposażenie salonu fryzjerskiego zapewnia Pietranera.