Ziołowy czy z lidokainą – jaki spray na gardło wybrać

Dostępne na rynku spraye na gardło w swoim składzie zawierają różne substancje. Najpopularniejsze są spraye ziołowe, wykorzystujące działanie przeciwzapalne ziołowych składników, jednak w niektórych przypadkach wskazane są spraye, zawierające m.in. lidokainę. Który z nich będzie skuteczniejszy?

Spraye ziołowe

Wielu pacjentów przywiązuje dużą wagę do leczenia preparatami naturalnymi. Z tego powodu do łask powróciły spraye na gardło, wykorzystujące kojące działanie tymianku, podbiału czy szałwii. Takie preparaty to bardzo często spraye, wykorzystujące stężony lek w postaci nalewki.

Mimo że ziołowy spray na gardło jest preparatem, który można kupić zwykle bez recepty, to również przy jego stosowaniu należy zachować ostrożność. Taki spray można stosować zwykle do 7 dni, chyba że po konsultacji lekarskiej lekarz prowadzący zaleci dalsze stosowanie leku.

Spraye z lidokainą

Oprócz sprayów wykorzystujących składniki ziołowe na rynku są dostępne również preparaty, które w swoim składzie zawierają m.in. lidokainę o działaniu przeciwbólowym. Takie spraye charakteryzują się szybszym działaniem niż preparaty ziołowe, jednak także te preparaty można stosować przez krótki czas.

Zaleceniem do stosowania sprayów z lidokainą mogą być różnego rodzaju stany zapalne gardła i jamy ustnej oraz podrażnienia spowodowane stanem zapalnym. Należy jednak pamiętać, że także w przypadku sprayów z lidokainą może dojść do reakcji alergicznych.

Kiedy lek w sprayu nie jest zalecany

Choć spray na gardło jest wygodny w użyciu, to jednak nie każdy pacjent może po niego sięgać. Głównym przeciwwskazaniem w przypadku sprayów na gardło jest uczulenie na którykolwiek ze składników, przy czym dotyczy to w równym stopniu sprayów ziołowych, jak i tych, które w swoim składzie zawierają lidokainę.

Ze względu na zawartość pochodnej alkoholu metylowego niektóre spraye nie są wskazane w przypadku kobiet w ciąży, nie mogą być również stosowane u małych dzieci. Dzieci poniżej 12 roku życia zwykle mogą sięgać po spraye na gardło, przy czym powinny stosować je rzadziej i w mniejszych dawkach niż dorośli.

Grafika pochodzi z Gardimax.pl