Styl włoski we wnętrzach

lampy włoskie

Aby zrozumieć styl włoski, musimy poznać nieco bliżej miejsce, w którym się kształtował oraz ludzi, którzy go stworzyli i udoskonalali przez wieki. To wyjaśni nam czym charakteryzuje się wnętrze urządzone w stylu włoskim oraz jakie elementy go reprezentują i dlaczego przybierają taką, a nie inną, formę?

Morze i słońce

Włochy to kraj, w którym królują niepodzielnie słońce i morze. Błękit nieba i wody w połączeniu z bielą nadmorskich zabudowań tworzą harmonię, która wyraźnie widoczna jest we wnętrzach urządzonych w stylu włoskim. Mowa tu zarówno o kolorystyce, która tworzy ogólne wrażenie, jak i o detalach, czyli wzornictwie elementów wystroju, takich jak np. biurka, fotele, obrazy czy wreszcie piękne, klasyczne lampy włoskie.

Lekkość bytu

Każdy kto kiedyś zawitał do Włoch, z pewnością zwrócił uwagę na panującą tam radosną, lekką atmosferę. Stylowo i elegancko, choć zwiewnie ubrani ludzie, o każdej porze dnia spotykający się, by porozmawiać przy filiżance pachnącej kawy. A to wszystko na tle liczących sobie tysiące lat i nieodmiennie budzących zachwyt zabytków, jak choćby Koloseum czy renesansowe wille.
I taki właśnie jest włoski styl, także jeśli chodzi o wystrój wnętrz: z jednej strony elegancki i dystyngowany, z drugiej zaś lekki, subtelny.

Kolorystyka wnętrz w stylu włoskim

Kiedy oglądamy wnętrza utrzymane w stylu włoskim, pierwsze nasze spostrzeżenie to odkrycie faktu, iż oddają one klimat tego pięknego, niezwykłego kraju dzięki odpowiedniej kolorystyce. Znajdziemy tu dużo bieli i lekkiej szarości, które są kolorami dominującymi. Jako ich uzupełnienie występuje brąz w całej gamie odcieni, oraz błękit przywodzący na myśl kolor nieba i morza. Urok i charakter pomieszczeń podkreśli i uwydatni odpowiednio dobrane oświetlenie, płynące z włoskich lamp.

Materiały

Materiały, które wykorzystuje się przy urządzaniu wnętrza włoskiego to materiały naturalne, zwykle używane w samych Włoszech, czyli:
– drewno,
– kamień,
– metal,
– szkło.
Próżno szukać w takim wnętrzu wszechobecnego obecnie plastiku, choć zdarzają się pojedyncze elementy wykonane ze stali nierdzewnej. Nie zaburzają harmonii pomieszczenia, jeśli jest ich niewiele i są elegancko wykonane.
Drewno to przede wszystkim podłoga i meble, choć można je spotkać także jako element wykończeniowy np. włoskiej lampy. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na zakup prawdziwej, drewnianej podłogi, warto zastanowić się nad wysokiej jakości panelami lub płytkami imitującymi naturalny kamień.
Kamieniem warto obudować np. kominek i zamontować w nim lampy włoskie dla podkreślenia jego wyjątkowego charakteru. Jeśli mamy mieszkanie wielopoziomowe, warto także schody wykonać z drewna lub kamienia, tak aby tworzyły całość z podłogami.

Dodatki

Dodatki do włoskiego wnętrza to przede wszystkim obrazy, poduszki na sofach i fotelach, dywaniki, zasłony okienne, latarenki, wszystkie wykonane z naturalnych materiałów.
Dywaniki i zasłony pięknie prezentują się, jeśli wykonane są z czystej bawełny i lnu w jasnych, delikatnych odcieniach bieli, szarości i brązu.
Obrazy utrzymane są przeważnie w kolorystyce silnie kontrastującej z resztą pomieszczenia, np. w odcieniach błękitu, turkusu, fioletu, purpury. Często spotykane są także motywy marynistyczne, czyli modele lub obrazy przedstawiające statki, muszle, liny czy kotwice.
Dopełnieniem każdego pomieszczenia jest oświetlenie uzyskane przy pomocy odpowiedniego rozmieszczenia lamp. Jeśli chcemy, aby wrażenie przebywania w prawdziwym, włoskim wnętrzu było realne – powinny być to oczywiście lampy włoskie.

Styl włoski to niezwykłe połączenie elegancji i lekkości. Uzyskanie takiego efektu we wnętrzu nie jest może łatwe, ale na pewno zapewni mu wspaniały klimat.

Polecane przez konsumentów żyrandol kula w naszym sklepie.