Ściany szklane, czyli powiew świeżości w domu

ściany szklane

Trendy w wykończeniu wnętrz zmieniają się każdego roku. Ostatnie lata upływają pod znakiem nowoczesnych materiałów i futurystycznych form. Coraz większą popularność zdobywa szkło, a ściany szklane są obecnie niekwestionowanym hitem. Jak można wykorzystać ten materiał do wydzielenia przestrzeni? Sprawdźmy to.

ŚCIANY SZKLANE – ZASTOSOWANIE

O ile powiedzenie, według którego jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia, bardzo często jest stosowane na wyrost, to w tym przypadku uderza w samo sedno tematu. Szkło może zostać użyte do wydzielenia dowolnej przestrzeni, w dowolnym pomieszczeniu domu lub mieszkania. Ściany ze szkła mogą mieć zastosowanie w salonie, gdzie rozgraniczą przestrzeń dzienną i przestrzeń do pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby szkło wydzieliło przestrzeń jadalną w kuchni. Idealnym pomieszczeniem dla ścian szklanych jest także łazienka, gdzie z pomocą takiego rozwiązania można stworzyć tzw. salon kąpielowy.

A co z poczuciem intymności? Rynek oferuje bardzo wiele rodzajów ścian szklanych – Republikaszkla.pl. Możemy zdecydować się na szkło przyciemniane, barwione lub laminowane. Jeżeli jedyną użyteczną funkcją ma być jedynie wyznaczanie granicy pomiędzy pomieszczeniami / strefami, możemy zdecydować się na szkło transparentne. Opcji i możliwości konfiguracji jest nieskończenie wiele.

RODZAJE SZKŁA

Do zabudowy wnętrz nie można wykorzystać każdego rodzaju szkła. Ze względu na specyfikę środowiska domowego, ściany ze szkła muszą wykazywać maksymalną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Bawiące się dzieci, nieuważni dorośli – w codziennym życiu nie brakuje sytuacji, w których można wpaść na ścianę.

Do stawiania ścian używa się szkła bezpiecznego. Jego grubość to z reguły 8, 10 lub 12 mm. Oprócz tego, tafla jest specjalnie wzmacniana. Można zdecydować się na szkło hartowane, laminowane lub klejone.
Szkło hartowane ma zastosowanie przede wszystkim w przypadku ścian transparentnych. Do wyboru są dwa rodzaje: float – o zielonkawym zabarwieniu, oraz opti white – przezroczyste lub lekko niebieskie. Oczywiście możliwe jest też uzyskanie matowej powierzchni (w procesie piaskowania).

Szkło laminowane składa się z tafli klejonych specjalną folią. W przypadku uszkodzenia, szyba nie rozsypuje się na kawałki. Na jej powierzchni powstają jedynie pęknięcia o strukturze podobnej do pajęczyny.
Szkło klejone to dwie tafle (grubość 4 – 6 mm), które łączone są przy użyciu specjalnej żywicy. Ze względu na budowę (dwie tafle szkła), takie szyby bardzo często pełnią funkcję dekoracyjną. Pomiędzy taflami można umieścić właściwie dowolną grafikę, nadając wnętrzu niepowtarzalny charakter.