Karma na miarę

karma dla zwierząt

Człowiek od zawsze żyje w symbiozie ze zwierzętami, a czołowe miejsce w tym rankingu zajmują oczywiście psy i koty. Stale rosnąca liczba tych zwierząt oraz świadomość i odpowiedzialność właścicieli za ich los, wpływa pozytywnie na branżę zoologiczną i wywiera niemałą presję na producentów karm dla zwierząt.

Karma dedykowana

Karma dla zwierząt to branża, która rozwija się dynamicznie i jest otwarta na wszelkie nowinki, głównie dzięki ogromnej konkurencji. Producenci nadal prześcigają się, w pomysłach, aby stworzyć odpowiedni produkt. Uwidaczniają się doskonale nowe trendy, którym ulegają zarówno producenci, importerzy jak i dystrybutorzy, by poprawiać ciągle jakość oferowanych produktów. Karma dla zwierząt powinna przede wszystkim być oparta na jak największej ilości naturalnych składników, dlatego producenci traktują tę sprawę priorytetowo, jeśli chodzi o zawartość pożywienia dla zwierzaków. Ostatnio bardzo popularną odpowiedzią na potrzeby rynku są karmy specjalistyczne, czyli o charakterze profilaktycznym albo z przeznaczeniem dla zwierząt z konkretnymi problemami zdrowotnymi. Oprócz tego dostosowuje się je do wieku , rasy, wielkości czy aktywności. Producenci karm dla zwierząt wykorzystują każdą niszę, by jak najbardziej urozmaicać swój asortyment i skłonić właścicieli zwierzaków do zapewnienia swoim milusińskim bezwzględnego komfortu. Prawidłowe żywienie zwierząt to klucz do ich właściwego rozwoju, dlatego właściciele mogą wybierać różne rodzaje karm w zależności od możliwości, chęci czy znajomości tematu oraz biorąc pod uwagę preferencje zwierzęcia. Rynek obfituje w wiele rodzajów karm, dodatkowo podzielone są one na mokre i suche.

Mokra czy sucha?

Przede wszystkim karmy różnią się od siebie zawartością wody, której karma sucha jest niemal pozbawiona, a to oznacza większą w niej zawartość składników odżywczych, energii metabolicznej. To przekłada się zwłaszcza na ilość zjadanego pokarmu przez zwierzęta, gdyż żywiąc je wyłącznie karmą suchą, należy jej podać 3-4 razy mniej niż karmy mokrej. Z kolei jeżeli weźmiemy pod uwagę walory smakowe, to zdecydowanie więcej będzie ich miała karma mokra, dlatego jest bardzo chętnie zjadana przez zwierzaki. Suchą karmę trudniej jest rozgryźć, co może też być problematyczne dla zwierząt mających kłopoty z uzębieniem, wrażliwymi dziąsłami. Natomiast zaletą w tym wypadku będzie regularne oczyszczanie osadu z zębów, co ochroni przed chorobami przyzębia. Warto też zastanowić się nad odpowiednim żywieniem, gdy pupil ma problemy z wagą, wówczas lepsza okaże się karma mokra, lepiej zaspokoi jego apetyt i pozwoli na ograniczenie kalorii. Zwierzęta mające problemy z wrażliwym przewodem pokarmowym także będą lepiej tolerować karmę mokrą. Bardzo dobre rezultaty przynosi tzw. żywienie mieszane, czyli łączenie obu rodzajów karm. Należy to jednak robić z głową.